ATA CENTER KURULUM

By | 27/12/2016

ATA CENTER KURULUM

Daha önceki makalelerde ATA Center ve Ata Lightweight Gateway gereksinimlerine ve gerekli kaynakları nasıl belirleyeceğimizi incelemiştik. Artık kuruluma başlayabiliriz.

Ata Center kurulumu için hazırladığımız sunucumuzda kuruluma başlamak için gerekli kurulum dosyasını indirmemiz gerekiyor. Burada da bir kaç farklı seçeneğimiz mevcut.

İndirme işlemini;

Microsoft Volume Licensing Center ‘den, TechNet Evaluation Center ‘den ya da MSDN’den yapabiliyoruz.

İndirme işleminin ardından, kuruluma başlıyoruz;

  1. Adımlara başlamadan önce hatırlatma. Kurulum yapılacak makinede local admin grubuna ekli bir kullanıcı ile işlemleri gerçekleştirmeliyiz.
  2. İndirdiğimiz ISO ‘yu mount edip Microsoft ATA Center Setup.EXE ‘yi çalıştırıyoruz.
  3. Microsoft .Net Framework yüklü değilse, yüklemeyi başlattığımız da .NET yüklememiz istenir. .NET Framework yüklemesinden sonra bilgisayar yeniden başlatılacaktır.
  4. Hoş Geldiniz sayfasında, ATA yükleme ekranları için kullanılacak dili seçip ileri’ye tıklıyoruz.
  5. Microsoft Yazılım Lisans Koşulları’nı kabul edip ileri’ye tıklıyoruz.

ata center install ile ilgili görsel sonucu

  1. Gelen ekranda ATA’yı otomatik olarak güncelleştirmeye ayarlamamız öneriliyor. Eğer kurulum yaptığınız sunucu otomatik update yapacak şekilde ayarlanmamışsa, bilgisayarınızı güvenli ve güncel tutmaya yardımcı olmak için Microsoft Update’i kullanın ekranıyla karşılaşırsınız.

Windows otomatik güncelleştirme resmi

ATA’yı güncel tutma görüntüsü

  1. Bu adımda Kurulumun yapılacağı yükleme adresini. Kurulacak olan MongoDB ‘nin kurulum adresini. Center ve Console ip adreslerini ve kullanacağımız sertifikayı belirliyoruz. Lab ortamı olduğu için otomatik imzalı sertifika oluşturmayı seçiyorum ve kurulumu başlatıyorum.

ATA Center yapılandırmasının resmi

Yükleme tamamlandıktan sonra, siteye bir IP adresi kullanarak oturum açtığımız için, sertifikayla ilgili bir uyarı alıyoruz. Otomatik oluşturulmuş bir sertifika olduğu için bu durum normaldir ve bu web sitesine devam et’e tıklamamız gereklidir.

ATA Center kurulumunuda tamamlamış olduk. Bir sonraki makalede ATA Lightweight Gateway kurulumunu tamamlayacağız.

Kaynak: https://docs.microsoft.com/tr-tr/advanced-threat-analytics/

Zeki