Configuration Manager Technical Preview Branch 1612

By | 02/01/2017

Merhaba yılın kapanışından hemen önce Microsoft tarafından System Center Configuration Manager’ın Teknik ön izleme 1612 güncelleştirmesinin yayımlandığı duyuruldu. Technical Prewiev sürümleri, bizlere yeni Configuration Manager özelliklerini, genel olarak kullanılabilir olmadan önce bir test ortamında denemek için bir fırsat veriyor. Bu sürümde yeni önizleme özelliklerine kısaca bir bakalım;

Azure Active Directory onboarding – Cloud Management Gateway gibi diğer bulut servisleri tarafından kullanılmak üzere Configuration Manager ile Azure AD arasında bir bağlantı oluşturur.

Windows Hello for Business toast notification – Son kullanıcılara Windows Hello Business PIN kurulumunu tamamlamak için ek işlem yapmaları gerektiğini bildiren yeni bir Windows 10 tost bildirimi eklendi.

Enhancement for online-licensed apps from the Windows Store for Business – Configuration Manager istemcisi ile yönetilen Windows 10 PC’lere “Available” bir dağıtım kuralı ile çevrimiçi lisanslı uygulamaları dağıtabilirsiniz.

configuration manager 1610 ile ilgili görsel sonucu

Express files support for Windows 10 Cumulative Update – Configuration Manager artık Express dosyalarını kullanarak Windows 10 Toplu Güncelleştirmesini destekleyebilir.

Ability to block installation of an application if specified executables are running – Çalıştırılabilir dosyaların bir listesini (uzantısı .exe) oluşturarak, Uygulama’nın kurulumunu engelleyecek olan Deployment Type Özelliklerinde yapılandırabilirsiniz. Yükleme girişiminde bulunulduktan sonra, kullanıcı, yükleme işlemini engelleyen işlemleri kapatmasını isteyen bir iletişim kutusu görür ve sonra tekrar deneyin uyarısı alır.

Ability to retry task sequence – Task sequence sihirbazında bir adım düzgün çalışmıyorsa, işlemi tekrar denemek için artık “Previous” düğmesini tıklayabilirsiniz.

OData endpoint data access – Configuration Manager artık Configuration Manager verilerine erişmek için RESTful OData endpoint sağlıyor. Endpoint, Excel ve Power BI gibi araçların Configuration Manager verilerine tek bir uç nokta üzerinden kolayca erişmesini sağlayan OData sürüm 4 ile uyumludur. Technical Preview Branch için Güncelleştirme 1612, Configuration Manager’deki nesnelere salt okuma erişimi desteklemektedir.

Data Warehouse for historical reporting – Data Warehouse, geçmiş raporlama için uzun vadeli verileri depolayarak Configuration Manager için raporlamayı geliştirir. Bu özellik, bir süre boyunca trendleri gösteren raporlarla uyumluluğu, uygulama dağıtımını ve daha fazlasını incelemenizi sağlar.

Aynı zamanda bu sürüm, mobil aygıtları yönetmek için Microsoft Intune ile bağlantılı olan System Center Configuration Manager’ı kullanan müşteriler için aşağıdaki değişiklikleri de içerir:

Multi-Factor Authentication for enrollment moved to the Azure portal – Azure portalında aygıt kaydı için çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) ayarlayabildiği için , Yapılandırma Configuration Manager konsolunda MFA seçeneği kaldırılmıştır. MFA kurma hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz: https://docs.microsoft.com/en-us/intune/deploy-use/multi-factor-authentication-azure-active-directory.

Technical Preview Branch için Güncelleştirme 1612, Configuration Manager konsolunda bulunur. Yeni kurulumlar için, TechNet Evulation Center ‘daki Configuration Manager Technical Preview Branch 1610 sürümünü kullanın.

Kaynak: https://blogs.technet.microsoft.com/enterprisemobility/2016/12/16/update-1612-for-configuration-manager-technical-preview-branch-available-now/

Configuration Manager Kaynakları:

Documentation for System Center Configuration Manager Technical Previews

Documentation for System Center Configuration Manager

System Center Configuration Manager Forums

System Center Configuration Manager Support

Download the Configuration Manager Support Center

System Center Configuration Manager and Endpoint Protection (technical preview branch – version 1610